مطلب پیش رو، نقد و بررسی صرافی بینگ ایکس (BingX) است که به صورت اختصاصی، توسط تیم میهن بلاکچین انجام شده است. به یاد داشته باشید که در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی، اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی ندارند. بعضی از این صرافی‌ها، امکان فعالیت و برداشت دارایی بدون احراز هویت به کاربران می‌دهند، اما ممکن است با مشکوک شدن به آی‌پی شما، به شما اجازه برداشت دارایی ندهند و از شما احراز هویت بخواهند. در نهایت، میهن بلاکچین همواره این ریسک‌ها را به اطلاع کاربران می‌رساند و از کاربران می‌خواهد با دانش و آگاهی کامل در حوزه کریپتو فعالیت کنند. ریسک هرگونه فعالیت و از دست دادن دارایی ناشی از فعالیت در صرافی بررسی شده در این مطلب، به عهده خود کاربر است و میهن بلاکچین هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.

 در بازار ارزهای دیجیتال در کشورمان به امری دشوار تبدیل شده است. همچنین در حال حاضر صرافی‌های متمرکز بسیار زیادی در بازار ارزهای دیجیتال مشغول به فعالیت هستند و انتخاب از میانبا توجه به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و عدم سرویس‌دهی بسیاری از صرافی‌های متمرکز به کاربران ایرانی، ترید و معامله

 آن‌ها کار ساده‌ای نیست. صرافی بینگ ایکس (BingX) یکی از صرافی‌های متمرکز در بازار ارزهای دیجیتال است که به‌طور گسترده در قاره آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این صرافی در کشور سنگاپور قرار دارد و در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده است. صرافی BingX خدمات بسیار زیادی مانند فعالیت در بازار فارکس، معاملات آپشن و مشتقات، کپی تریدینگ و غیره را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. همچنین صرافی BingX به کاربران ایرانی اجازه می‌دهد در این صرافی فعالیت داشته باشند و همچنین با استفاده از مدارک ایرانی در آن احراز هویت انجام دهند. در این مقاله به نقد و بررسی صرافی بینگ ایکس برای کاربران ایرانی می‌پردازیم و خطرات احتمالی استفاده از این صرافی را بیان می‌کنیم

نقد و بررسی صرافی بینگ ایکس برای کاربران ایرانی

4.4/5
  • BingX offers contracts tied to indices, commodities, forex market, and cryptocurrencies.
  • Copy Trading Platform Available
  • Demo Account Available
  • High Leverage For Certain Assets
  • Well-Integrated Platforms
Sign up to receive bonus up to $5000+
OPEN AN ACCOUNT

 صرافی BingX یکی از صرافی‌های متمرکز بازار ارزهای دیجیتال است. این صرافی در سال ۲۰۱۸ و در سنگاپور تاسیس شده است

و طبق گفته‌های خود در حال حاضر بیش ۵ میلیون کاربر فعال دارد. اکثر کاربران این صرافی متعلق به کشورهایی مانند تایوان، ژاپن، کره، روسیه و ویتنام هستند.

قابلیت اصلی پلتفرم BingX این است که به کاربران اجازه می‌دهد در تمامی بازارهای مالی مانند سهام، شاخص و ارزهای

دیجیتال معامله کنند. همچنین این صرافی طیف گسترده‌ای از خدمات مانند معاملات اسپات، مشتقات و خرید با ارزهای فیات

را به کاربران خود ارائه می‌دهد. معاملات قرارداد‌های دائمی (Perpetual Swap)، مارجین، معاملات در بازارهای مالی جهانی

مانند فارکس، شاخص‌های جهانی و کامودیتی‌ها از جمله امکانات صرافی BingX هستند که این صرافی را نسبت به رقبای خود متمایز می‌کند متمایز می‌کند.

وبسایت BingX یک پلتفرم ثبت‌شده در جمهوری استونی است و مجوزهای صرافی خود را تحت نهاد نظارتی AUSTRAC و

مجوز کسب و کار MSB یا Money Services Business را تحت نظارت FinCen کسب کرده است. این صرافی شعبه‌هایی درآمریکای شمالی، کانادا، اتحادیه اروپا، هنگ کنگ و تایوان دارد و تاییدیه نظارتی این کشورها را نیز دریافت کرده است. با این

آمریکای شمالی، کانادا، اتحادیه اروپا، هنگ کنگ و تایوان دارد و تاییدیه نظارتی این کشورها را نیز دریافت کرده است. با این

حال، گواهی‌های کسب‌شده مبنی‌بر مشروعیت این صرافی نیست و کاربران باید در هنگام استفاده از صرافی‌ها این نکته را مد نظر داشته باشند. نظر داشته باشند.

اما سوال اصلی این است که آیا استفاده از صرافی BingX برای کاربران ایرانی امکان‌پذیر است؟ در ادامه مقاله به بررسی این مورد می‌پردازیم.

مورد می‌پردازیم.

از آنجایی که دفتر مرکزی صرافی بینگ ایکس در سنگاپور قرار دارد و اکثر کاربران این صرافی را کشور‌های آسیایی تشکیل

می‌دهند، می‌توان گفت که بازار هدف صرافی BingX ساکنان قاره آسیا است. با ورود به سایت BingX متوجه می‌شویم که این

صرافی از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند و حتی یک گروه پشتیبانی تلگرامی به زبان فارسی دارد.

بدون استفاده از VPN و با IP ایران نمی‌توان به وبسایت این صرافی وارد شد و یک حساب کاربری ایجاد کرد. من درباره این

موضوع از پشتیبانی BingX سوال پرسیدم و به من گفتند که شبکه‌ای که با آن متصل شده‌ام مشکل دارد. بار دیگر با شبکه‌ و

دستگاه دیگری امتحان کردم، اما مجددا بدون VPN نتوانستم وارد صرافی شوم. وقتی مسئله را با پشتیبانی مطرح کردم، یک

لینک دیگر (bingx.pro/fa-ir) برای من ارسال شد که هم فارسی بود و هم دامنه سطح بالای آن متفاوت بود. از پشتیبانی درباره

امنیت این لینک سوال کردم و آن‌ها گفتند که این دامنه جایگزین صرافی بینگ اکس است.

در ادامه درباره لزوم KYC و محدودیت‌های کاربران ایرانی پرسیدم. پشتیبانی گفت که KYC الزامی نیست، اما حساب‌های

تاییدنشده در معرض ریسک‌های امنیتی هستند و به همین دلیل محدودیت‌هایی در برداشت و ترید برای آن‌ها در نظر گرفته

شده است. همچنین امکان احراز هویت با مدارک ایرانی در صرافی BingX وجود دارد.

کاربران ایرانی می‌توانند بدون هیچ مشکلی با مدارک ایرانی در این صرافی احراز هویت انجام دهند و مشکلی برای حساب‌های

آن‌ها پیش نخواهد آمد.


اما با وجود تمامی امکاناتی که صرافی BingX در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌دهد، در قسمت قرارداد کاربران (Customer Agreement) این صرافی نکاتی جلب توجه می‌کند. در قسمت شرایط توافقنامه (Agreement Conditions) بیان شده است که صرافی می‌تواند تمامی شرایط فعلی را هر زمان و به صلاحدید خود تغییر دهد و کاربران باید به‌صورت مداوم این قسمت را مطالعه کنند.

در قسمت ممنوعیت‌های استفاده (Prohibition of Use) بیان شده است که با امضای قرارداد، شما تضمین می‌کنید که در فهرست تحریم‌های تجاری یا اقتصادی، مانند فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که توسط OFAC تنظیم می‌شود، قرار ندارید و همچنین جزء افرادی که در فهرست افراد تحریم‌شده وزارت خزانه داری ایالات متحده (U.S. Commerce Department) هستند، نیستید. همچنین در قسمت آخر این بند نوشته شده که BingX بنابر صلاحدید خود و با توجه به قوانین قضایی می‌تواند خدمات خود را در برخی کشورها محدود یا ممنوع کند.

Điều khoản sử dụng BingX
منبع: BingX

در بخش ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در این صرافی بیان شده است که کاربران باید اطلاعات واقعی خود را ثبت کنند و اگر صرافی مواردی مبنی‌بر اینکه اطلاعات کاربران صحیح نیست، به‌دست آورد می‌تواند حساب افراد را به حالت تعلیق درآورد.

بنابراین با توجه به قوانین صرافی BingX و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و همچنین وجود داشتن نام ایران در لیست OFAC، کاربران ایرانی باید در نظر داشته باشند که این صرافی هر زمان می‌تواند حساب کاربران ایرانی را به حالت تعلیق درآورد. یکی دیگر از مواردی که در قسمت ریسک‌های معامله در بینگ ایکس به چشم می‌خورد، اشاره این صرافی به این موضوع است که نمی‌تواند به کشورهایی که در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند، خدمت‌رسانی کند. همچنین با توجه به سابقه صرافی‌های مختلف مانند بیترکس که در ابتدا با فعالیت کاربران ایرانی مشکلی نداشت، ولی در نهایت حساب آنها را تعلیق کرد، رعایت موارد ایمنی برای استفاده از صرافی BingX الزامی است.

Điều khoản sử dụng của BingX
منبع: BingX

بررسی سایت BingX

Đánh giá trang web BingX
منبع: BingX

زمانی که وارد سایت bingx.com می‌شویم، با صفحه‌ای که تصویرش را در بالا می‌بینید، روبرو می‌شویم. در این صفحه اولین چیزی که به چشم می‌خورد پاداش ۵,۱۲۵ دلاری صرافی BingX است که به کاربرانی که در این صرافی حساب باز می‌کنند، داده می‌شود. البته جایزه ۵ هزار دلاری را باید با گذراندن مراحل بسیاری به‌دست آورید و صرفا با باز کردن حساب این پاداش به شما داده نمی‌شود. شایان ذکر است که پاداش‌ها یا Bonus‌ها در این صرافی قابل برداشت نیستند و تنها می‌توانید از آنها برای انجام معاملات داخل صرافی استفاده کنید.

Bing X trao đổi tiền thưởng
منبع: BingX

به عنوان مثال با باز کردن حساب جدید در صرافی BingX به شما ۱۲۵ دلار Bonus‌ داده می‌شود. این پاداش‌ها در حالت عادی غیر‌فعال هستند و برای اینکه بتوانید از آنها استفاده کنید، باید مراحلی را طی کنید. برای دریافت پاداش ۱۰۰ دلاری باید معاملاتی با حجم بیش از ۴۰۰۰ دلار داشته باشید. پس از انجام این معاملات پاداش ۱۰۰ دلاری به شما تعلق می‌گیرد که می‌توانید از آن در قسمت فیوچر این صرافی معامله کنید. همانطور که گفته شد پاداش‌ها قابل برداشت نیستند و تنها در صورتی که در معاملات خود سود کنید، می‌توانید سود خود را برداشت کنید.

Cách rút tiền thưởng trong trao đổi Bing X
منبع: BingX

در سمت راست سایت بینگ ایکس و با کلیک روی علامت دانلود، اپلیکیشن‌های موبایلی BingX را می‌بینیم که هم برای اندروید و هم IOS عرضه شده است. در بالای صفحه نیز امکانات و سرویس‌های بینگ ایکس را می‌بینید که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

Sign up to receive bonus up to $5000+
OPEN AN ACCOUNT
Số lượng người dùng trao đổi BingX
منبع: BingX

همچنین در تصویر بالا اطلاعاتی درباره صرافی می‌بینیم. در این قسمت نوشته شده که صرافی بینگ ایکس بیش از ۵ میلیون کاربر دارد و بیش از ۵۰۰ رمزارز در این صرافی لیست شده‌اند.

کمی پایین‌تر، بازارهای معاملاتی که صرافی BingX در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، قابل مشاهده است. این بازارها عبارتند از:

thị trường giao dịch Bing X
منبع: BingX

در ادامه صفحه اصلی سایت بینگ ایکس یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های این سایت یعنی کپی تریدینگ معرفی شده است. در این قسمت بیش از ۸,۰۰۰ تریدر فعال وجود دارد که بیش از ۱۳۰ میلیون معامله انجام‌ داده‌اند.

Dịch vụ giao dịch sao chép Bing X
منبع: BingX

کمی پایین‌تر محصولات مختلف صرافی بینگ ایکس نمایش داده می‌شود. این محصولات شامل بازارهای اسپات، فیوچرز و سرویس گرید تریدینگ (Grid Trading) است. در سرویس Grid Trading، معامله‌گران می‌توانند برای معاملات خود استراتژی‌های متعددی تعریف کنند. پس از تعریف استراتژی، صرافی به طور خودکار معاملات آنها را به‌انجام می‌رساند که در نهایت منجر به کسب سود بیشتر برای معامله‌گران می‌شود.

Dịch vụ trang web Bing X
منبع: BingX

وقتی کمی پایین‌تر می‌رویم، به بخش آموزش صرافی BingX می‌رسیم. در این قسمت ۳ ویدیوی آموزشی برای کاربران گذاشته شده است که می‌توانند با مشاهده آنها با نحوه استفاده از این صرافی آشنا شوند.

Cách sử dụng sàn giao dịch BingX
منبع: BingX

در ادامه صفحه اصلی سایت، لینک‌های دانلود اپلیکیشن‌های موبایلی صرافی بینگ ایکس قرار داده شده است. همچنین کمی پایین‌تر رویدادها و مشارکت‌های صرافی در برنامه‌های مختلف نمایش داده می‌شود. در ادامه همکاری‌های مختلفی که صرافی BingX با شرکت‌های مختلف داشته است، نشان داده می‌شود و در انتهای صفحه سایت نیز بخش‌های مختلف مانند سرویس‌ها، پشتیبانی، قوانین استفاده و صفحات اجتماعی بینگ ایکس را می‌بینیم.

قوانین بینگ ایکس
منبع: BingX

بنیان‌گذاران و تیم مدیریتی BingX چه کسانی هستند؟

اطلاعات دقیقی از بنیان‌گذاران بینگ ایکس در سایت این صرافی در دسترس نیست. در قسمت About Us این صرافی گفته شده است که هدف صرافی BingX فراهم کردن امکان سرمایه‌گذاری برای تمامی افراد و به ساده‌ترین روش ممکن در بازارهای مالی است. همچنین در این قسمت نوشته شده است که صرافی بینگ ایکس خدمات خود را در بیش از ۱۰۰ کشور در جهان ارائه می‌دهد و تیم موسس آن متشکل از متخصصان پیشگام از شرکت‌های خطر‌پذیر (VC)، موسسات مالی مانند J.P.Morgan ،Standard Chartered Bank و شرکت‌های پیشرو مانند Google ،Tencent و Alibaba با بیش از ۱۰ سال تجربه در زمینه‌های تخصصی مربوطه هستند. صفحه‌ای برای معرفی کارکنان این صرافی در سایت وجود ندارد. با مراجعه به صفحه لینکدین صرافی BingX متوجه می‌شویم که بیش از ۲۱۶ نفر در این صرافی فعالیت می‌کنند. البته این قسمت در لینکدین چندان قابل استناد نیست؛ چون هر کسی می‌تواند بینگ اکس را به سوابق کاری خود بیفزاید.

امکانات صرافی بینگ ایکس

صرافی BingX امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در ادامه هر یک از امکانات این صرافی را به طور اجمالی معرفی می‌کنیم.

BingX

4.4/5
Sign up to receive bonus up to $5000+

در این قسمت کاربران می‌توانند با استفاده از ارزهای فیات، بیت کوین، اتریوم و تتر خریداری کنند. شایان ذکر است ارز ریال به دلیل تحریم‌ها در این قسمت وجود ندارد و کاربران ایرانی نمی‌توانند از این قسمت استفاده کنند.

این بخش از دو قسمت بازار اسپات و تبدیل سریع یا Convert تشکیل شده است. کاربران می‌توانند در بازار اسپات سفارش‌های خود را با گذاشتن اوردر خرید یا فروش ثبت کنند و در بخش Convert می‌توانند به سرعت دارایی‌های خود را با نرخ تبدیل لحظه‌ای بخرند یا به فروش برسانند.

این قسمت نیز از دو بخش فیوچرز استاندارد (Standard Futures) و فیوچرز دائمی (Perpetual Futures) تشکیل شده است. تفاوت این دو قسمت در این است که معاملات استاندارد برای تریدرهای کم‌تجربه و معاملات دائمی برای تریدرهایی با تجربه بیشتر بهینه‌سازی شده است.

در هر دو بازار، کاربران می‌توانند در معاملات خود از اهرم تا ۱۵۰ برابر دارایی خود استفاده کنند. همچنین در قسمت Standard Futures کاربران می‌توانند به معامله شاخص‌ها، جفت ارزها و کامودیتی‌ها بپردازند. معاملات مربوط به بازارهای مالی تنها در این قسمت امکان‌پذیر است. برای انجام معامله در سایر بازارهای مالی می‌توانید پس از ورود به قسمت Standard Futures در منوی کشویی، بازار مد نظر خود را انتخاب کنید.

بازارهای معاملاتی در صرافی بینگ ایکس
منبع: BingX

کپی تریدینگ فرصتی را برای کاربران فراهم می‌کند تا بتوانند معاملات تریدرهای حرفه‌ای را کپی کنند و معاملات خود را براساس معاملات آنها به انجام برسانند. کاربران با استفاده از پلتفرم کپی تریدینگ صرافی BingX می‌توانند در دو بازار اسپات و فیوچر، معاملات تریدرهای حرفه‌ای را دقیقا به همان شکل انجام دهند.

با انجام این معاملات بخشی از سود کاربران به تریدرهای حرفه‌ای تعلق می‌گیرد. در این قسمت کاربران می‌توانند براساس فیلترهای مختلف، پوزیشن معاملاتی تریدرهای مختلف را انتخاب کنند و مشابه آن را با سرمایه خود به انجام برسانند.

سرویس کپی تریدینگ بینگ ایکس
منبع: BingX

برای استفاده از هر یک از سرویس‌های صرافی بینگ ایکس، در ابتدا باید در این صرافی حساب باز کنید. استفاده از قابلیت ترید در پلتفرم دموی صرافی BingX نیز از این قاعده مستثنی نیست. پلتفرم دموی این صرافی به کاربران اجازه می‌دهد، بدون استفاده از پول واقعی به انجام معامله بپردازند و مهارت‌های خود را افزایش دهند.

بررسی امکانات و ویژگی‌های اکانت دمو ۵ صرافی‌ بزرگ

با افتتاح حساب در صرافی BingX، به شما ۱۰۰,۰۰۰ واحد توکن VST داده می‌شود. VST توکن مجازی پلتفرم بینگ ایکس است و هر واحد آن معادل یک دلار است. برای استفاده از این توکن باید به قسمت Standard Futures مراجعه کنید و از منوی سمت راست VST Account را انتخاب کنید. شایان ذکر است توکن‌های VST قابلیت برداشت ندارند و فقط می‌توان در قسمت دمو صرافی بینگ ایکس از آنها استفاده کرد.

استفاده از اکانت دمو در بینگ ایکس
منبع: BingX

BingX

4.4/5
  • BingX offers contracts tied to indices, commodities, forex market, and cryptocurrencies.
  • Copy Trading Platform Available
  • Demo Account Available
  • High Leverage For Certain Assets
  • Well-Integrated Platforms
Sign up to receive bonus up to $5000+
OPEN AN ACCOUNT

بررسی امنیت صرافی BingX

داشتن امنیت بالا یکی از ویژگی‌های اساسی برای تمامی صرافی‌های متمرکز محسوب می‌شود. صرافی BingX از لایه‌های امنیتی مختلفی برای حفظ امنیت دارایی کاربران خود در مقابل هک یا اعمال خرابکارانه استفاده می‌کند. همچنین با توجه به سابقه فعالیت این صرافی از سال ۲۰۱۸ و عدم وجود مشکل در تامین امنیت، می‌توان دریافت که این صرافی از امنیت قابل قبولی برخوردار است. همچنین اطلاع‌رسانی در مورد ویژگی‌های امنیتی، بررسی IP‌ها، استفاده از سرورهای محافظت‌شده و استفاده از کیف پول‌های سرد برای نگهداری از دارایی کاربران، از ویژگی‌های امنیتی این صرافی محسوب می‌شود.

از دیگر اقدامات امنیتی که این صرافی برای حساب‌های کاربران در نظر گرفته، این موارد هستند:

صرافی‌های متمرکز می‌پردازند و براساس معیارهای مشخصی به آن‌ها نمره می‌دهند. سیستم نمره‌دهی سایت کوین مارکت کپ Exchange Score نام دارد و براساس ترافیک وبسایت، میانگین نقدینگی، حجم معاملات، معتبر بودن حجم معاملات صرافی و… محاسبه می‌شود. در دی ۱۴۰۱ (زمان انتشار این مطلب) صرافی بینگ اکس، رتبه خوبی در کوین مارکت کپ کسب نکرده بود و در رتبه ۴۴اُم قرار داشت. در تیر ماه ۱۴۰۲ که این مطلب را آپدیت کردیم، متوجه شدیم که BingX از رتبه‌بندی بخش اسپات این سایت خارج شده و در بخش Derivatives هم رتبه ۲۵ را دارد.

در سایت کوین کگو معیار رتبه‌بندی و نمره‌دهی به صرافی‌ها Trust Score نام دارد و فاکتورهایی همچون حجم معاملات روزانه، عمق اوردر بوک، پوشش‌دهی API، امنیت سایبری، تیم صرافی، حوادثی که تا به حال برای صرافی رخ داده و نحوه مواجهه صرافی با آنها و… در نمره‌دهی این سایت تاثیرگذار است. صرافی بینگ ایکس در برخلاف کوین مارکت کپ رتبه خوبی در سایت کوین کگو کسب کرده و با نمره ۸ از ۱۰ در جایگاه ۱۸‌ام قرار گرفته است.

رتبه BingX در کوین گکو
منبع: BingX

همچنین از آنجایی که اثبات ذخایر در صرافی بینگ ایکس به تازگی انجام پذیرفته، اطلاعات آن هنوز در سایت‌های کوین مارکت کپ و کوین کگو درج نشده است. صرافی بینگ اکس صفحه‌ای تحت عنوان Proof of Reserves در سایت خود دارد. در این صفحه گزارش‌های درخت مرکل را بین یکم تا پانزدهم هر ماه منتشر می‌کند. این صرافی تضمین می‌کند که دارایی‌های کاربران به صورت ۱۰۰ درصدی توسط صندوق‌های ذخایر صرافی، حفاظت می‌شود.

بررسی قوانین استفاده برای کاربران ایرانی

همانطور که در ابتدای مقاله نیز بیان شد، استفاده از صرافی بینگ ایکس برای کاربران ایرانی مجاز است. این صرافی حتی به کاربران ایرانی اجازه می‌دهد با مدارک خود در این صرافی احراز هویت انجام دهند، اما با توجه به اینکه صرافی‌های ارز دیجیتال به دلیل پیروی از قوانین بین‌المللی نباید به کاربران ایرانی خدمات دهند، این مورد یک نکته منفی درباره صرافی بینگ ایکس محسوب می‌شود. همچنین موارد مشکوکی نیز در مورد فعالیت کاربران ایرانی در این صرافی به‌چشم می‌خورد.

به عنوان مثال چندین نفر از کارشناسان میهن بلاکچین با تیم پشتیبانی صرافی BingX ارتباط برقرار کردند و هربار جوابی متفاوت گرفتند. در یکی از جوابیه‌ها که از سمت این صرافی دریافت کردیم، بیان کردند که استفاده از بینگ ایکس برای کاربران ایرانی مجاز است و محدودیتی ندارد، اما در جوابیه دیگر پاسخ دادند که در صورتی که با پیام کشورهای ممنوعه مواجه شدید، از VPS استفاده کنید.

پاسخ بینگ ایکس در مورد فعالیت کاربران ایرانی
منبع: BingX

همچنین در حال حاضر ایران در لیست کشورهای ممنوعه این صرافی قرار ندارد. در حالی که با توجه به قوانین بین‌المللی، این صرافی به‌طور قانونی اجازه سرویس‌دهی به کاربران ایرانی را ندارد. لیست کشورهایی که نمی‌توانند از خدمات BingX استفاده کنند را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که در قوانین بینگ ایکس آمده که هر زمان می‌تواند قوانین فعلی خود را تغییر دهد. همچنین با توجه به اینکه این صرافی بیان داشته که از کشورهایی که در لیست تحریم‌های ایالات متحده هستند، پشتیبانی نمی‌کند، امکان توقف سرویس‌دهی آن به کاربران ایرانی دور از ذهن نیست.

کشورهای ممنوعه در صرافی بینگ ایکس
منبع: BingX

BingX

4.4/5
Sign up to receive bonus up to $5000+

همچنین در قسمت سلب مسئولیت (Disclaimer) سایت صرافی بینگ ایکس نوشته شده که این صرافی به کاربران کشورهایی مانند ایران، عراق، لبنان، سودان، سومالی و غیره خدمات ارائه نمی‌دهد. این در حالی است که پشتیبانی صرافی BingX نام ایران را در بین کشورهایی که به آنها خدمات ارائه نمی‌دهد، نیاورده است. این مسئله نکته بسیار قابل توجهی است که کاربران ایرانی حتما پیش از استفاده از بینگ ایکس باید به آن توجه داشته باشند.

عدم ارائه خدمات توسط بینگ ایکس به کاربران ایرانی
منبع: BingX

سیستم احراز هویت در بینگ ایکس

برای انجام KYC در صرافی بینگ اکس، پس از باز کردن حساب کاربری باید به قسمت Identity Verification مراجعه کرده و کشور خود را انتخاب کنید. سپس از بین مدارک قابل ارائه (پاسپورت، کارت ملی یا گواهینامه رانندگی) یکی را انتخاب کنید و تصاویر را مطابق استانداردهای بینگ اکس در سایت آپلود کنید. در مرحله بعد باید از خود سلفی بگیرید و بارگذاری کنید. در نهایت باید منتظر بمانید تا احراز هویت شما انجام شود.

سیستم احراز هویت در بینگ ایکس
منبع: BingX

با توجه به مواردی که قبلا هم اشاره کردیم، بهتر است با مدارک ایرانی احراز هویت انجام ندهید. استفاده از صرافی BingX بدون احراز هویت نیز امکان‌پذیر است و این صرافی به شما اجازه می‌دهد روزانه تا سقف ۵۰,۰۰۰ دلار بدون احراز هویت برداشت کنید. در جدول زیر می‌توانید تفاوت بین میزان برداشت را در حساب‌های تاییدشده و تاییدنشده مشاهده کنید.

منبع: BingX

جایگزین BingX برای کاربران ایرانی

از اوایل سال ۲۰۲۲ قوانین سخت‌گیرانه‌ای از طرف قانون‌گذاران برای صرافی‌های متمرکز اعمال شد. این قوانین اجازه فعالیت در بسیاری از صرافی‌های متمرکز را از کاربران ایرانی می‌گرفت یا باعث می‌شد که استفاده از آنها با ریسک بالایی همراه باشد. صرافی BingX در حال حاضر با کاربران ایرانی مشکلی ندارد، اما با توجه به اینکه ممکن است این صرافی به خاطر پیروی از قوانین بین‌المللی، ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار دهد، توصیه می‌شود از این صرافی استفاده نکنید.

همچنین با سقوط صرافی FTX مشخص شد که استفاده از صرافی‌های متمرکز علاوه‌بر خطر معلق شدن حساب، با خطراتی مانند سوءاستفاده از دارایی کاربران نیز همراه است. هر چند صرافی بینگ ایکس به تازگی مدارک اثبات ذخایر (POR) خود را منتشر کرده است و به نظر می‌آید از نظر مالی در وضعیت پایداری به سر‌می‌برد، اما به دلیل ریسک‌هایی که ذکر شد، بهتر است به‌جای صرافی‌های متمرکز از صرافی‌های غیر‌متمرکز استفاده کنید.

اثبات ذخایر در بینگ ایکس
منبع: BingX

شما می‌توانید برای مبادلات رمزارزهای خود، از صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ (برای شبکه اتریوم، آربیتروم و آپتیمیزم)، پنکیک سواپ (برای زنجیره بایننس)، تریدرجو (برای شبکه آوالانچ)، کوییک سواپ (برای شبکه پالیگان) و دیگر دکس‌ها استفاده کنید. همچنین برای انجام معاملات مارجین و فیوچرز می‌توانید از پلتفرم‌های غیرمتمرکزی که در مقاله زیر آنها را معرفی کرده‌ایم، استفاده کنید.

معرفی بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز برای معاملات فیوچرز و مارجین

پرسش و پاسخ (FAQ)

BingX

4.4/5
Sign up to receive bonus up to $5000+